Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti , diğer bir deyişle burun estetiği ile burnunuzun uzunluğunu kısaltabilir, uzatabilirsiniz. Kenarlarını ve şeklini değiştirebilir, çukurluk ve tümseklik gibi deformiteleri de düzeltebilirsiniz.

Burun estetiği operasyonu planlıyorsanız cerrahınız, yüzünüzün yapısına en uygun şekle karar vermeniz için size yardımcı olacaktır. Burnun üst kısmı kemikten alt kısmı ise kıkırdaktan oluşmaktadır. Burun estetiği ile hem kıkırdak hem de kemiğe şekil verilebilir

Rinoplasti ile;

 • Burun kemerinizi güçlendirebilir
 • Burun yapınızı tekrar şekillendirebilir
 • Burnunuzun büyüklüğünü değiştirebilir
 • Burnunuz ile dudağınız arasındaki açıyı değiştirebilirsiniz.

Ayrıca Rinoplasti ile bir yaralanma sonrası bozulan burun yapınızı düzeltebilir, eski haline getirebilirsiniz. Bunun yanında bazı doğumsal bozukluklarda burun yapısı düzgün gelişmediğinde veya burun yapısının solunum problemlerine yol açtığı durumlarda da burun estetiği ameliyatı yapılabilir.

Her ciddi cerrahi operasyon gibi burun estetiğinin de bazı riskleri vardır. Kanama, enfeksiyon ve anestezi komplikasyonları en sık rastlanan sorunlardır. Rinoplasti ameliyatına özgü diğer komplikasyonlar da şunları içerebilir:

 • Tekrarlayan burun kanamaları
 • Burundan nefes alırken zorluk yaşama
 • Burun etrafında his kaybı, his azalması
 • Beklenenden daha kötü bir görünüm
 • Ağrı, uzun süren şişkinlik veya renk değişikliği
 • Yara izi

Bu komplikasyonlar çoğu kişide ortaya çıkmaz, çıkanlarda da hafif bir şekilde seyreder. Ancak bu ameliyatın risksiz olduğu anlamına gelmiyor. Doktorunuz olası riskleri ve bu risklerden korunmak için ne yapabileceğinizi size anlatacaktır.

2-Burun estetiği ameliyatına hazırlık

Burun estetiği ameliyatına karar vermeden önce doktorunuza bu ameliyat için uygun olup olmadığınız hakkında danışmanız gereklidir. Bazı koşullarda burun estetiği ameliyatı yapılması mümkün olmayabilir veya ertelenmesi gerekebilir.

 • Tıbbi geçmişiniz: Doktorunuz daha önceden geçirmiş olduğunuz hastalıklar ve cerrahi operasyonlar hakkında bilgi almak isteyecektir. Örneğin kanama eğilimi yaratan ilaçlar kullanıyorsanız ilaçlarınızın ameliyattan önce düzenlenmesi gerekir. Veya hemofili gibi bir kanama bozukluğunuz rinoplastivarsa burun estetik ameliyatı olmanız mümkün olmayabilir.
 • Fizik muayene ve laboratuvar testleri: Doktorunuz burun estetiği ameliyat kararını vermeden önce sizi tam bir fizik muayeneden geçirecektir. Burnunuzun içindeki ve dışındaki yapıları iyice inceleyecektir. Kemik ve kıkırdaklarınızın pozisyonları ve derinizin şeklini ve yüzünüzün genel yapısını gözlemleyecektir. Fizik muayene doktorunuzun burnunuzun gelecekteki yapısının nasıl olması gerektiğini anlaması açısından çok önemlidir. burun estetiği ameliyat öncesi beklentileri buna göre şekillendirmek ameliyat sonrası memnuniyetsizliği azaltacaktır.
 • Fotoğraf çekimi: Doktorunuz yüzünüzün farklı açılardan fotoğrafını çekecektir. Bu fotoğraflar ameliyat öncesi ve sonrası görünümünüzü kıyaslamak için kullanılacaktır.
 • Beklentilerin değerlendirilmesi: Doktorunuz size beklentilerinizi soracaktır. Doktorunuzla beraber gerçekçi bir hedef belirlemelisiniz. Ameliyat sonucunda nasıl bir görünüme sahip olabileceğinizi doktorunuz size anlatacaktır.

Eğer sigara içiyorsanız ameliyattan önce sigarayı bırakın. Sigara ameliyat sonrası iyileşme sürecinizi uzatır. Anestezik ilaçları aldıktan sonra ilk 24 saat hafıza kaybı veya tepkilerinizde yavaşlama olabilir. Bunlar beklenen yan etkilerdir. Doktorunuz size burun estetiği ameliyat  sonrası yapmanız ve yapmamanız gereken şeyler hakkında bilgi verecektir.

Detaylı Bilgi İçin Arayınız

Tel: 0 850 480 35 45

E-Posta: [email protected]

Detaylı İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız.

×
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
TurkeyEnglish