Rinoplasti Riskleri

Rinoplasti Riskleri

Rinoplasti Riskleri. Rinoplasti doğumsal nedenlerle burunda olan deformiteler ya da kişiyi mutsuz eden burun görünümünü düzeltmeye yönelik yapılan bir ameliyattır. Rinoplasti tüm dünyada çok sık uygulanan ve düşük riskli ameliyat gurubundadır. Çoğunlukla kişinin isteği üzerine gerçekleştirilir. Bu operasyon için yaş sınırı genellikle 18 yaştır.

Rinoplasti öncesi doktorunuz yüz ve burun anatominizi inceleyecektir. Nasıl bir buruna sahip olmak istediğinizi ayrıntılı olarak hekime anlatmalısınız. Hekiminiz sonrasında sizin isteklerinizi dikkate alarak burun ve kıkırdak yapınızı, yüz şeklinizi, cilt yapınızı karşılaştıracaktır. Sonuçta iyi bir planlama sonrası operasyona başlanacaktır.

 

Rinoplasti ameliyatı başlıca iki teknikle yapılır: Açık ve kapalı teknik. Açık teknikte burun derisi kaldırılarak operasyon yapılır. Operasyon alanına tam hakimiyet söz konusudur. Kapalı teknikte kesi, burun içinden yapılır. Operasyon alanının görüş sahasının kısıtlı olması dezavantajıdır. Buna karşılık iyileşme süresi daha kısa ve morluk oluşma daha azdır. Burun ameliyatı esnasında bir miktar kemik veya kıkırdak çıkarılabilir. Eğrilik tıraşlanabilir. Rinoplasti ameliyatı yaklaşık olarak 2-3 saat sürer. Ameliyattan sonra burun kanamasını kontrol etmek için yerleştirilen tampon 1-2 gün içinde çıkarılır. Burun ateli takılır. Yaklaşık 7 gün içinde burun ateli çıkarılır ve burun üzerine bant yapıştırılır. Ameliyattan sonra burunda ve gözlerde morluk ve şişlik olması normaldir. Bu morluk ve şişlikler yaklaşık 2 hafta içinde düzelir.

Burun ameliyatı sonrası hasta ılık duş yapabilir. Buruna darbe alınmamasına dikkat edilmelidir. Gözlük kullanılmaması, güneşten uzak durulması gerekir. Burun spreyi ve kuvvetli sümkürme yapılmamalıdır. Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.

Rinoplasti riskleri nelerdir?

Rinoplasti düşük riskli bir ameliyattır. Ameliyattan sonra burun kanaması, enfeksiyon ve anestezi maddelerine karşı alerji en olası komplikasyonlardır. Rinoplasti operasyonu sonrası ciltte genellikle iz kalmaz. Çok nadiren de olsa birinci ameliyattan sonra ikinci bir düzeltici ameliyat gerekebilir.

İletişim

Tel: 0 850 480 35 45

E-Posta: [email protected]

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Leave a Reply

×
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
TurkeyEnglish