Septorinoplasti Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kimler bu ameliyatı olabilir?

Doğumdan gelen ya da travmalara bağlı burundan nefes alamama ve burunda şekil bozukluğu olan hastalar.Burundan nefes alma sorunu olmayan ama burnunun şeklini değiştirmek isteyen hastalar.

Septorinoplasti ameliyatın yararları nelerdir?

Burundan iyi nefes almayla beraber yaşam kalitesinin artması, uyku kalitesinin artması, üst solunum yolları enfeksiyonlarına yatkınlığın azalması, horlamanın azalması, estetik görünümün iyileştirilmesi ile beraber özgüven artımı ve duygusal durumun pozitif yönde düzelmesi beklenir.

Ameliyat için yaş ve cinsiyet ayrımı var mıdır?

17 yaşın altına yapılması önerilmemektedir. Cinsiyet ayrımı yoktur.

Ne tür sorunlar bu ameliyatla giderilebilir?

Burnun küçültülmesi, büyütülmesi, burun kemerinin uzaklaştırılması, dışardan görülen eğri burun ve asimetrik burun şeklinin düzeltilmesi, burun ucunun kaldırılması, burna kavis kazandırılması, burun kanatlarının küçültülmesi, çok yuvarlak burun ucunun inceltilmesi ve her iki burun deliğinden rahat nefes alınması sağlanabilir.

Ameliyat kaç saat sürer?

Septorinoplasti Ameliyatı problemin büyüklüğüne ortalama 1.5 ile 3,5 saat arasında sürebilir.

Amburun estetiğieliyat sonrası hastayı neler bekler?

Septorinoplasti Ameliyatından sonra burun sırtında sabitleyici bir kalıp burun içerisinde de 1-2 mm kalınlığında yumuşak silikon yapraklarla hasta uyanır. Başı hafifçe yüksekte yatması ve göz çevresine soğuk kompres uygulanması önerilir.Ameliyattan sonraki 1. gün silikonlar, 10. gün kalıp alınır. Elde edilen sonuç burnun son hali değildir. Burnun son haline kavuşması yavaş bir süreçtir. Ortalama olarak 1-1,5 yıl sürebilmektedir. Bu nedenle hastanın başlangıçtaki görüntü için paniğe kapılmaması, sabırlı olması gerekmektedir.Zaman içerisinde şişlikler inecek ve burun gün geçtikçe daha doğal ve yüze uyumlu hal alacaktır.İlave küçük ameliyatlarla düzeltme yapma ihtiyacı doğabilir. 6 ay hatta 1 yıldan önce bu düzeltmenin yapılması önerilmez.

Kaç gün istirahat edilmelidir?

Hastanede 1 gece yatılır. Minimum 7 gün ev istirahati önerilir.

Ameliyat sonuçlarını olumsuz etkileyen faktörler nelerdir?

Genel bir kötü yara iyileşmesi öyküsü daha önce çok sayıda burun ameliyatı geçirmiş olması, yağlı ve kalın burun derisine sahip olması, burun kıkırdaklarının zayıf olması, burun ucunun aşırı yuvarlak olması, ameliyat sonrası kurallara uymamak sonuçları etkileyen olumsuz faktörlerdir.

Ameliyat sonuçlarını olumlu etkileyen faktörler nelerdir?

Genç yaş, yara iyileşmesinde problem olmaması, daha önce burun ameliyatı geçirmemiş olması, güçlü kıkırdaklar ve orta kalınlıktaki deri ameliyat sonuçlarını olumlu etkiler.

Ultrasonik rinoplasti (ultrason yöntemle yapılan estetik burun ameliyatı) yönteminin avantajları nelerdir?

Bu ameliyatta, burun kemikleri kontrollü kesilerle şekillendirilmektedir. Klasik yöntemle gerçekleştirilen kesiler kemik çevresindeki yumuşak dokularda hasara yol açabilir. Ultrasonik kesiciler bu hasarı çok çok azaltır. Milimetril ve tam istenen yerden kemik kesileri ultrasonik kesicilerle daha rahat yapılabilir. Damar, sinir, kas gibi yumuşak dokular ultrasonik yöntemle hasar almaz korunur. Kemik şekilledirilmesi kontrollü ve hızlı yapılmış olur. Ameliyat sonrası şişlik, ağrı ve morluk en aza indirgenir. Buda iyileşme süresini hızlandırır. Ultrasonik kesicilerle yapılan rinoplastide istenilen ideal sonuçlara kavuşmak daha kolaydır.

İletişim

Tel: 0 850 480 35 45

E-Posta: [email protected]

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Leave a Reply

×
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
TurkeyEnglish