Burun Ameliyatı Estetiği Sonrası

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci: Ameliyat Gününden 1 Yıl Sonraya Kadar Rinopilasti Ameliyatı Günü;

Burun Estetiği sonrası İyileşme süreci, siz ameliyattan sonra uyanma odasına alındığınızda başlar. Ameliyattan hemen sonraki bu süreci daha sonra hatırlamayabilirsiniz. Burnunuzun üzerinde atel olacak. Burnunuzun içinde tampon bulunabilir.

Eğer tampon gerekli değilse, Burun ameliyatından sonraki ilk gece gerçekleşebilecek ufak miktardaki kanamayı toplamak için, burun deliklerinizin altına özel bir ped yapıştırılır.

Sinüs tıkanıklığı ve burnunuzun etrafında hafif bir basınç hissedeceksiniz. Daha sonra, operasyon için verilen ağrı ilaçlarının etkisi geçtiğinde, eğer ihtiyaç duyarsanız, evinizde ağrı ilaçları kullanacaksınız. Şişliği azaltmak ve basıncı hafifletmek için bir paket dondurulmuş bezelyeden faydalanabilirsiniz.

Damlama durduğunda, burnunuzdaki küçük kesi yerini oksijenli suyla düzenli olarak temizlemeye başlayacaksınız. Burun deliklerinizin altında kabuk oluşumunu engellemek için merhem kullanacaksınız.

Eğer isterseniz bir şeyler yiyebilirsiniz. Ameliyattan kaynaklanan belli düzeyde bir halsizliğiniz olabilir. Bu sebeple size su, yemek vb. şeyler getirmesi için bir arkadaşınızın yanınızda olmasını tavsiye ederiz. Böylece düşüp yeni operasyon geçiren burnunuzu bir yerlere çarpmaktan kaçınabilirsiniz.

Rinoplasti Sonrası 2. ve 3. Gün

 • Bu iki gün biraz zor olabilir ama genellikle ağrılı değildir (ağrı düzeyi çoğu hasta tarafından, 10 üzerinden 3-4 olarak tanımlanmıştır. Ağrıyı hafifletmek için mutlaka ilaçlarınızı kullanın). Bulantı hissedebilirsiniz. Ağzınızdan nefes alıp vermek uyumayı güçleştirebilir. Tuzlu suyla burun yıkama daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.
 • Burun ameliyatı sonrası Şişmeyi minimuma indirmek için 2 büyük yastıkla uyuyun. Bu aynı zamanda morarmayı azaltmaya yardımcı olur ve kanamayı sınırlar.
 • Eğer burnunuzda tampon varsa, 2. gün tamponu aldırmak için cerrahınızı ziyaret etmelisiniz.
 • Korkmayın, bu noktadan sonra her şey yalnızca daha iyiye gidecek!

Rinoplasti Sonrası 4. Günden 7. Güne

 • Bu zamanlarda atelinizin gevşediğini hissedeceksiniz. Ateliniz büyük ihtimalle, dikişlerinizle birlikte, ilk haftanın sonunda alınacaktır.
 • Bu aşamada yeni burnunuzun temel yapısını görebilirsiniz. Epey şişliğiniz olacak. Ancak şişlikler genellikle simetrik olmaktadır. Bu sebeple burnunuzun alacağı son şekli bu erken aşamada bile gözünüzde canlandırabilirsiniz.
 • İşe (veya okula) dönebilirsiniz. Ancak ağır kaldırmamalı ve yorucu aktivitelerden kaçınmalısınız. Öte yandan bazı hastalardan iyileşme için 2 hafta izinli olmaları istenebilir.
 • Güneş yanıklarını önlemek için en az 2 ay güneşten kaçınmalı ya da şapka takmalısınız.

Rinoplasti Sonrası 2. Hafta (8. Günden 14. Güne)

İkinci haftanın ortası civarında, burun estetiği ameliyatından 10 gün sonra, morluklar genellikle önemli ölçüde silikleşirler. Genellikle bundan 1 hafta ya da daha kısa bir süre sonra şişlikler ve morluklar neredeyse fark edilmez hale gelir. 8. gün civarında işe ya da okula dönebilirsiniz. Ancak bazı hastaların rinoplastiden sonra 2 hafta izinli olmaları istenmektedir. Eğer böyle olursa, 14. günde işe ya da okula dönebilirsiniz.

Rinoplasti Sonrası 3. ve 4. Hafta

 • Cerrahlar genellikle 3. haftanın sonunda hastaların normal egzersiz ve aktivite seviyesine dönmesine izin verirler.
 • Temas gerektiren sporlar ya da çok ağır egzersizler için en az 1 ay daha beklemelisiniz. Eğer koruyucu maske takarsanız, spor yapmaya daha erken dönebilirsiniz. Her zaman cerrahınızın önerilerini takip edin.
 • Şişliğinizin çoğu çoktan gitmiş olacak. En uzun zamanı burun ucundaki şişliğin geçmesi almaktadır. Günler geçtikçe burnunuzun daha çok zarifleştiğini fark edeceksiniz.

Rinoplasti Sonrası 2. ve 3. Ay: İyileşme Süreciniz Neredeyse Tamamlandı!

Her geçen gün daha iyi görünmeye başlayacaksınız. Burun kemerindeki şişlik bu sıralarda genellikle tamamen geçmiş olur. Yeni burnunuzun ucu hala bir miktar uyuşuk olabilir. Ama burun ucundaki his her geçen gün daha fazla normale dönecektir. Eğer açık burun estetiği geçirdiyseniz, ameliyat iziniz silikleşmeye devam edecek.

Burun Estetiğinden 1 Yıl Sonra

 • Burun ameliyatı operasyonunuzdan 12 ay sonra, burnunuzdaki şişliğin hepsi (ya da neredeyse hepsi) geçmiş olacak. Ameliyat iziniz (eğer varsa) neredeyse tamamen silikleşmiş olacak.
 • Bu aşamada ameliyat sonucunuzun değerlendirilmesi ve yara dokusu kontrolü için cerrahınıza görünün.

Burun Estetiğinden Sonra İyileşme Sürecini Kısaltmanın Püf Noktaları

 • Soru sorun: Kontrol ziyaretleriniz arasında eğer sizi endişelendiren bir şey olursa ya da burun bakımı ile ilgili sorularınız varsa, cerrahınızı arayın. Eğer burnunuzu bir yere çarparsanız, yeni bir kanama olursa veya 3. günden sonra aşırı şişlik fark ederseniz, cerrahınızla iletişime geçin. Cerrahınızla iletişim içerisinde olmak, iyileşme sürecinde daha rahat olmanızı da sağlar
 • Enfeksiyona dikkat edin: Eğer ateşiniz çıkarsa, bulantınız olursa, aşırı cilt kızarıklığı ya da burnunuzdan akıntı fark ederseniz, derhal cerrahınızla iletişime geçin. Bunlar enfeksiyon belirtileri olabilir. Cerrahınızın böyle komplikasyonlarla başa çıkmak için yöntemleri bulunmaktadır. Ancak cerrahınıza hemen haber vermelisiniz. Cerrahınız ne kadar nitelikli olursa olsun, operasyon sonrası enfeksiyonu önlemek için bölgeyi temiz tutmak sizin de sorumluluğunuzdadır.

Burun Estetiği Sonrası Bakım

  • Burun ameliyatından sonraki ilk günden başlayarak, günde 4-6 kez burnunuzun içine okyanus suyu spreyi uygulamalı ve sonrasında burnunuzun içine az miktarda vazelin ya da antibiyotik merhem sürmelisiniz. Bu burunda kabuk oluşumunu minimuma indirir ve daha rahat hissetmenizi sağlar.
  • Oksijenli suyla nemlendirilmiş bir kulak çubuğu yardımıyla günde 2-3 kez burnunuzun içini temizlemek de (burnunuzun dışını ıslatmamaya dikkat edin) kabuk oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Antibiyotiklerinizi ve ağrı ilaçlarınızı doktorunuzun söylediği şekilde kullanın.
  • Rinoplastiden sonraki ilk ay, gözlüklerinizin burun kemerinizin üzerinde durmaması gerekir. Ya lens takın ya da gözlüklerinizi alnınıza bantlayın. Yalnızca septoplasti uygulanan hastalar, ameliyattan sonraki gün gözlüklerini
  • ini olumsuz yönde etkileyebilir ve kanamaya neden olabilir. Acele etmeyin. İyileşme sürecinde burun ağrınız olmasa bile, burnunuz yine de yaralanmaya açık haldedir.
  • Burnunuzu çarpmamaya ve sıkmamaya dikkat edin. Doktorunuz şişliği azaltmak için burnunuzun belli bölgelerini sıkmanızı isteyebilir. Aksi takdirde ameliyattan sonraki birkaç ay burnunuza herhangi bir baskı uygulamayın. Burun estetiği ameliyatından sonraki istemsiz burun yaralanmalarının en yaygın sebebi, çocuklar ve evcil hayvanlardır.

İletişim

Tel: 0 850 480 35 45

E-Posta: [email protected]

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Leave a Reply

×
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
TurkeyEnglish