Burun Törpüleme – Hump Redüksiyonu Nedir ?

Burun Törpüleme – Hump Redüksiyonu Nedir ?

Burun törpüleme ameliyatı, tek başına sadece burunda az miktar da kemer olması durumunda ya da klasik burun estetiği ameliyatlarının bir parçası olarak yapılabilmektedir. “Burun kemeri törpüleme” ya da “hump redüksiyonu” olarak da adlandırılan bu işlem, burun görünüşünün yandan daha küçük ve önden de daha yaygın bir görünüme kavuşmasına neden olmaktadır.

Az miktarda kemerli burunu olan hastalar için basit olarak uygulanabilen bir cerrahi müdahaledir. Burnun sırtındaki kemerin çok fazla olmaması halinde bir keski ya da kesici kullanmadan daha basit bir yöntemle yani törpüleme işlemiyle yapılan bir ameliyat türüdür. Burun ameliyatı ile yapılabilecek işlemlerin de bir sınırı bulunmaktadır. Genel itibariyle basit bir işlem olduğu için bu tip ameliyatlar ile eğriliği gibi düzeltmek mümkün değildir.

Burun Törpüleme ameliyatı sadece burun görünümünü daha düzgün kılmak amacıyla yapılmamaktadır. Burun törpüleme, kişilerin burun tıkanıklığı yaşamaları, solunum güçlüğü çekmeleri gibi durumlarda da devreye girerek yaşanan sorunların kalıcı olarak giderilmesini sağlar. Ameliyat ile giderilebilen ve cerrahi müdahalenin zorunlu olduğu durumlarda ameliyat yapılabilir.

Burun Kemeri Törpüleme Operasyonunun Riskleri

Burun kemeri törpüleme işlemi her kişinin kendine özel olarak tercih edilen bir işlem olduğundan dolayı, burun ameliyatı ile birlikte yapılması en uygunudur. Burun kemeri üzerindeki kemik fazla törpülendiği takdirde ortaya ciddi problemler çıkabilir. Çok nadir de olsa operasyon sonrasında enfeksiyon kapma olasılığı vardır. Bu yüzden doktorunuzun verdiği tavsiyelerin dışına çıkmamanız gerekir. Bu tip operasyonlar 18 yaşının altındaki kişilere uygulanmamaktadır; çünkü yüzde kemik yapısının oturması beklenmektedir.

Burun Kemeri Törpüleme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Operasyon sonrası hastanın yüzünde şişlikler ve morluklar her zaman görülebilir. Ameliyat sırasında derinin altında biriken kan yüzünden oluşacak bu morlukları engellemek için burnun içerisine bir tampon yerleştirilir. Bu işlem sonrasında hastada nefes alıp vermede zorlanmalar görülebilir. Ancak iki gün sonra bu tampon çıkarıldığında hasta rahatlayacaktır.

Burnun üstüne tamponlardan sonra buruna bantları yerleştirilecektir. Bu esnada doktorunuzun vereceği tavsiyeler dinlenmeli ve verdiği ilaçları kullanmaya devam etmek gerekmektedir. Bu şekilde iyileşme süreci daha rahat, daha sağlıklı ve daha hızlı geçecektir. Hasta iyileşme süreci boyunca güneşli ve burnun darbe alabileceği ortamlardan kaçınmalı ve istirahat etmelidir.

İletişim

Tel: 0 850 480 35 45

E-Posta: [email protected]

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Leave a Reply

×
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
TurkeyEnglish