Rinoplasti Sonrası Bakım

Burun ameliyatı sonrası burnunuz yaklaşık 1,5 ay süre boyunca hassasiyetini korur. Burnun tam olarak iyileşmesi için ortalama 1 yıllık süreye ihtiyaç olsa da ilk birkaç ay sonraki süreçten çok daha önemlidir.

Burundaki şekil ve işlevsel bozuklukları gidermek için yapılan uygulanan burun ameliyatı sonrası  iyileşme sürecini daha sağlıklı ve hızlı bir hale getirmek için dikkat edilmesi gereken çok sayıda faktör var. Bu süreci sorunsuz ve konforlu bir şekilde geçirmek cerrahınızın tavsiyelerine tam olarak uyum sağlamak ile mümkün.

 • Burun ameliyatı sonrasında ilk iki gece yastık ile başınızı destekleyerek mümkün olduğunca dik bir şekilde uyumak ödem oluşma riskini en aza indirir.
 • Düzenli beslenmek ve düzenli uyumak da iyileşme sürecinizin hızlanmasına yardımcı olur.
 • Dişlerinizi daha yumuşak bir şekilde fırçalamalısınız. Sert bir şekilde diş fırçalamak burun tabanında hassasiyete neden olabilir.
 • Eğilmeniz gereken ya da güç gerektiren aktivitelerden en az üç hafta boyunca uzak durun. Kuvvet ve sürekli hareket gerektiren aktiviteler hassas dönemde olan burnunuz için zorlayıcı olabilir.
 • İlk 4 ya da 6 hafta boyunca gözlük kullanılmamalıdır. Burun kemiğinizin üzerine yüklenecek ağrılık burun kemiğinizin, kıkırdak dokunun çökmesine ya da şeklinin bozulmasına yol açabilir. Bu süreçte lens kullanmanız tavsiye edilir.

burunBasketbol, voleybol, futbol gibi top ile yapılan spor aktivitelerinden de uzak durmalısınız. İlk 6 hafta içinde burnunuza alacağınız bir top darbesi burnunuzda şekil bozukluğu ve ödeme neden olabilir. Yüzünüze gelebilecek bir cisim burnunuzun şekline ve işlevine zarar verebilir.

 • En az 3 ay boyunca burun bölgenizi güneşin zararlı ışıklarından korumak gerekir. Bunun için yüksek faktörlü güneşten koruyucu krem ya da koruyucu bir şapka kullanmanız özellikle tavsiye edilir. Bu süreçte hassas olan burnunuzun üzerinde güneş ışıklarının zararlı etkileri nedeniyle kalıcı renk değişiklikleri ortaya çıkabilir.
 • Deniz, havuz ya da saunadan da uzak durmalısınız. Ameliyat nedeni ile burnunuzda oluşan hassasiyet nedeni ile hem şekil bozulmaları hem de burun iltihabına yol açabilir. Havuzda bulunan klor hassas burun dokularınızın tahriş olmasına yol açabilir. Yine aşırı sıcak da burun dokunuza ve dikişlerinize zarar vereceği için yaranızın iltihap kapmasına neden olarak yara izinizin iyileşmesine engel olabilir. Özellikle dalış yapmak burunda şekil bozulmalarına neden olabilir. Bu neden ile bu gibi aktiviteleri en az 4 ya da 5 hafta boyunca ertelemeniz gerekir.
 • Alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Her ikisi de dikişlerin iyileşme sürecine zarar verir. Dokuların yenilenmesine engel olur.
 • Burnunuzu sümkürerek temizlemekten kaçınmalısınız. İlk iki hafta boyunca burnunuzu doktorunuzun tavsiye edeceği özel okyanus suyu sıvıları ile sümkürmeden temizleyebilirsiniz. Bu hem burun tıkanıklığınızın giderilmesini hem de burun içinizin temizlenerek nemlenmesini sağlar.
 • Çok çiğnenmesi gereken yiyeceklerden uzak durmalısınız. İlk iki hafta boyunca yüz kaslarınız hassas olacağı için kolay çiğnenen yumuşak gıdaları tercih etmeniz tavsiye edilir.
 • Yüz kaslarınızın çok fazla hareket etmesine neden olacak mimik kullanımından uzak durmalısınız. Burun kaslarınızın esnemesi ve fazla hareket etmesi size rahatsızlık vereceği için kontrolünüz dahilindeki mimik hareketlerinizi kısıtlayabilirsiniz.
 • Kafanızın üzerinden geçirmeniz gerekmeyen rahat kıyafetler tercih etmek de burnunuzun olası takılma riskini de en aza indirir. Önden düğmeli rahat kıyafetler bu süreçte daha risk içerir.

 

Detaylı Bilgi İçin Arayınız

Tel: 0 850 480 35 45

E-Posta: [email protected]

Detaylı İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız.

 

Leave a Reply

×
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
TurkeyEnglish