Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi, hastane ortamında, saç ekimi doktorları ve hemşirelerden oluşan bir ekip tarafından, yaklaşık 4-8 saat süren operasyonlarla, ense bölgesi olarak belirlenen kişinin donör alanından alınan saç köklerinin önceden belirlenen kelleşmiş alana nakledilmesi ile yapılır.  Saç ekimi operasyonu aşamalarını anlatarak saç ekimi nasıl yapılır? sorusunu ayrıntılı olarak cevaplayacağız.

Nasıl olacağı konusunda ayrıntılı bilgileri makalemizde bulacaksınız.  7 temel aşamadan meydana gelir.

  1. Saç Ekimi Operasyonuna Hazırlık
  2. Operasyon Öncesi Anestezi
  3. Greftlerin Toplanması
  4. Toplanan Greftlerin Ekime Hazırlanması
  5. Kanalların Açılması
  6. Saç Köklerinin Yerleştirilmesi

Operasyon Öncesi Anestezi

  • Bu operasyon lokal anestezi altında yapılmaktadır.
  • Çeşitli riskler içerdiği için ve gerekli olmadığı için genel anestezi ile yapılmaz.
  • Lokal anestezi bölgesel bir hissizlik yarattığı için, operasyon süresi boyunca hasta uyanık ve tamamen kendindedir.
  • Bazı kişiler fobi derecesinde operasyon ya da iğne korkusu yaşayabilmektedir. Bu gibi durumlarda, hastayı lokal anestezi süresince uyutacak iğnesiz ve kısa süreli bir sedasyon uygulaması yapılabilir.

Operasyon odasına alınan sedyeye öncelikle yüz üstü olarak yatacaktır. Lokal anestezi için tüm kafa bölgesi dezenfekte edilir. Dezenfektasyon sonrasında  greftlerin toplanacağı ense bölgesine enjeksiyon iğnesi ile anestezik ilaçlar uygulanır. Lokal anestezinin uygulanma esnasında, hasta küçük ölçekli bir yanma hissedebilir. Lakin bu yanma birkaç dakika içinde geçer.

Lokal anestezinin etki etme süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 15 ile 20 dakika arasındadır. Lokal anestezi sayesinde, kişi herhangi bir acı veya ağrı hissetmez. Eğer kişide iğne korkusu varsa, lokal anestezi öncesinde anestezik ilaçların nefes yoluyla verilmesi prensibine dayanan sedasyon işlemi yapılır. Hasta sedasyon ile 10 -15 dakikalığına uyutulur.

Bu işlem hastanın yaklaşık 10 dakika süren lokal anestezi işlemini hissetmesini engellenir. Sedasyon sayesinde hasta, lokal anestezi için ense bölgesine yapılacak olan iğneleri hissetmez. Lokal anestezi sonrasında ilacın etkisini göstermesi beklenir ve sonrasında saç ekimi süreci başlar.

İletişim

Tel: 0 850 480 35 45

E-Posta: [email protected]

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

 

Leave a Reply

×
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
TurkeyEnglish